17-19.05.2013r.Wycieczka Wiedeń-Austria

Wiedeń - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według danych z 2010r. liczba ludności miasta wynosi ok.1 698 957 osób (1. miejsce w Austrii)Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Oprócz licznych muzeów, teatrów i galerii sztuki, znajduje się tu gmach opery z 1861 roku, i klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku.
Pod koniec XVIII wieku tworzyli tu najsłynniejsi kompozytorzy nie tylko tamtych czasów, czego dowodem jest określenie klasycy wiedeńscy, są tak wspólnie określani Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig van Beethoven, poza nimi należy wymienić choćby Christopha Willibalda Glucka, Antonia Salieriego, czy Franza Xavera Süssmayra.Ich muzyka rozbrzmiewa między innymi w corocznym koncercie noworocznym, na który aby się dostać trzeba zapisywać się kilka lat wcześniej. A chętnych z całego świata nie brakuje.
Najważniejszym i najatrakcyjniejszym obiektem zabytkowym w Wiedniu jest Hofburg - dawna siedziba rodu Habsburgów, mająca juz około 700 lat. Z jego pierwotnego projektu została zaledwie kaplica, a inne części pałacu zostały wiele razy przebudowane. Obiekt  jest imponujący, a jego powierzchnia przekracza 240 tysięcy m2. Posiada on aż 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz wiele muzeów, kaplic, ogrodów, bibliotek i innych pomieszczeń. Właśnie to miejsce było główną częścią programową naszej wycieczki w ramach zwiedzania Wiednia, przy okazji zawodów Danubian Cup 2013. Tutaj jak i dawni władcy tego przepięknego miejsca, my też zajadaliśmy sernik wiedeński. Osu!